Neobyčajný život Sebastiana Kneippa

Vodný doktor, kaplan cholera, bylinkový farár. Ako sa dostal syn bavorského tkáča k takým prezývkam? A čím si vyslúžil ohlas siahajúci ďaleko za hranice rodnej krajiny aj mnoho rokov po smrti?

Kneippove úspechy a filozofie celostnej medicíny sú úzko späté s jeho životným príbehom. Ten by mohol naplniť stránky mnohých kníh a my vás prevedieme aspoň tými najdôležitejšími etapami. Bol to práve on, kto prepožičal meno našej značke.

Bavorské městečko Stephansried

 

 

1821

 

Sebastian Kneipp sa narodil 17. mája 1821 ako syn tkáčov vo Stephansriedu (Bavorsko).

Přiblížení Sebastiana Kneippa ke světu rostlin a jejich účinků

 

1842

Sebastian Kneipp pocítil túžbu stať sa duchovným už v ranom veku. Pre uskutočnenie tohto sna ho podporovali Dr. Matthias Merkle, jeho vzdialený príbuzný, a miestny farár a botanik Christoph Ludwig Koeberlin. Učili ho latinsky a priblížili mu svet liečivých účinkov rastlín.

Gymnázium v Dillingenu

 

 1844

Kneipp sa spoločne so svojím podporovateľom Merkle presťahoval do Dillingen, kde navštevoval gymnázium.

Knihy s absolventskou čepicí a diplomem

 

 1846

V 19. storočí nebolo ničím neobvyklým, že posteľ v jednoizbových bytoch zdieľalo viac obyvateľov. Perfektné podmienky pre choroby, ako je tuberkulóza, dalo by sa povedať. Aj Sebastian Kneipp jej v roku 1846 ochorel, to mu však nezabránilo, aby svoje štúdium len za štyri roky ukončil maturitou.

Koupání ve studených vodách Dunaje

 

 1849

Kneipp začal študovať teológiu, ochorenie ho ale stále viac obmedzovalo. Keď náhodou objavil knihu lekára Johanna Siegmund Hahna o liečebnej sile studenej vody, jeho život sa zmenil od základov.

Plný dojmov a poznatkov z tejto knihy urobil Kneipp pokus sám na sebe v studených vodách Dunaja. Len niekoľko málo sekúnd trvajúci kúpeľ a následný krátky šprint viedli k úžasnému výsledku: Kneipp sa cítil sviežo a oddýchnuto. Opakoval krátke kúpele v nasledujúcich dňoch a doplnil ich o kúpeľa len určitej časti tela a polievanie studenou vodou. Jeho zdravotný stav sa od tej doby neustále zlepšoval.

Kněz Sebastian Kneipp

 

1852

Kneipp sa medzitým úplne vyliečil. Vo veku 31 rokov dokončil svoje štúdium a krátko nato sa stal kňazom. Ďalej si prehlboval svoje doterajšie poznatky o liečebnej sile vody a prvýkrát tiež svoje liečebné metódy použil na pacientoch. Okrem iného na ženu trpiacu cholerou, ktorú vyliečil.

Své pacienty léčil rychle a zdarma

 

Sebastian Kneipp bol stále obľúbenejším medzi obyvateľstvom a urobil si meno ako "kaplán cholera" a "vodný doktor". Lekári a lekárnici sa ale na jeho rokovaní pozerali kriticky. Nepáčilo sa im, že Kneipp pomáhal chorým rýchlo a zadarmo. Podali na neho žalobu, súd ho ale obžaloby oslobodil.

Vyléčil slintavku a kulhavku u stáda dobytka

 

 1855

Vďaka svojim znalostiam sa Kneipp stával stále váženejší osobou. Roku 1855 bol preložený do Bad Wörishofen, kde sa postaral o ďalší rozruch. Pomocou svoje liečebnej metódy za použitia studenej vody vyliečil celé stádo dobytka zo slintačky a krívačky. Pôsobil potom tiež ako poradca v odbore poľnohospodárstva, o ktorom neustále prehlboval svoje znalosti a spísal aj niekoľko odborných kníh.

Pánské ruce drží malou rostlinu

 

 1855–1889

V rámci svojich bádaní Kneipp doplnil formy terapie, ktoré doteraz vytvoril, a svetlo sveta tak uzreli ďalšie liečebné metódy. Vytvoril koncepciu celostného poňatie zdravie pre telo i ducha.

Kneippova kniha Moje vodoléčba

 

 1886

Svoje pozorovania a výsledky vlastnej práce Kneipp zachytil v knihe "Meine Wasserkur" (Moja vodoliečba). Okrem popisu Kneippových liečebných metód využívajúcich vodu kniha obsahuje aj jednu kapitolu o liečivej sile bylín. Aj vďaka tomu ešte viac vzrástol dopyt po jeho liečbe a čoskoro u jeho prahu stávalo denne až 150 pacientov.

Voda, ktorú nám prepožičal náš stvoriteľ, a vybrané bylinky z ríše rastlín činí to podstatné, lieči choroby a udržujú telo zdravé.

Portrét Sebastiana Kneippa

 Sebastian Kneipp

Portrét Sebastiana Kneippa s podpisem

 

 1889

Kneipp vydal svoju druhú knihu "So sollt Ihr leben" (Tak by ste mali žiť). Popisuje v nej koncepcii celostného poňatie zdravia tvorenú piatimi piliermi.

Historická lékárna

 

Apotheke,alt,Museum,Apothekenmuseum,Medizin,Medikamente,Apothekerschrank

 1891

Bol položený základný kameň značky Kneipp®. Sebastian Kneipp previedol na svojho dlhoročného priateľa Leonharda Oberhäußera, lekárnika z Würzburgu, práva na výrobu farmaceutických a liečebných výrobkov vytvorených na základe Kneippove filozofie a na ich uvedenie na trh pod menom "Kneipp".

Bazilika sv. Petra v Římě

 

 1893

Roku 1893 sa Kneippovi dostalo úplne zvláštnej pocty. Pápež Leo XIII. ho menoval pápežským komorníkom a prepožičal mu titul "Monsignore".

Svazek knih a inkoust

 

1894

Kneipp zverejnil„Mein Testament“ (Moja záveť)

sumarizujúce všetky výsledky jeho doterajších bádania.

Novinky