Proti zadržiavaniu vody v tele pomôže sila prírody

Voda je život a na život ju jednoducho potrebujeme. Dokáže liečiť, ako vieme z odkazu Sebastiana Kneippa, ale dokáže aj potrápiť. Príjem a výdaj tekutín v našom tele by mal byť v rovnováhe, ale vplyvom životného štýlu začína náš organizmus zadržiavať nadmerné množstvo vody. Čo je príčinou, ako nám zadržaná voda komplikuje život a ako je možné tento stav riešiť?
 

Ako sa zadržiavanie vody v tele prejavuje?


Nadmerné množstvo vody v tele so sebou prináša množstvo zdravotných aj kozmetických problémov. Trápi veľké množstvo ľudí, nadmerné zadržiavanie vody rieši podľa prieskumov 47 % mužov a až 71 % žien.

 

Otoky končetinOpuchy končatín

Opuchy nemusia byť nijako nápadné, možno máte len pocit ťažkých nôh, ale okom žiadne zmeny v ich vzhľade nevidíte. Pokročilejšie opuchy spoznáte napríklad podľa toho, že vás tlačí vaša obvyklá veľkosť topánok alebo sa vám zrazu zle dáva dole prstienok. O tom, ako odvodniť nohy a ruky sa dočítate nižšie v článku.

 

​​​​​​​CelulitidaCelulitída

Má ju mnoho žien, vrátane mladých a štíhlych.
Na vine je často práve nadmerné množstvo zadržanej vody.
Zbavte sa jej a vzhľad vašich stehien a zadočku sa znateľne zlepší.

 

​​​​​​​Nadměrné pocení

 

Ťažké chudnutie a nadmerné potenie

Zadržiavanie vody v tele komplikuje efektívne spaľovanie a chudnutie. Jete zdravo, cvičíte, ale nevidíte zmeny? Vyskúšajte tablety na odvodnenie. Dostaňte vodu v tele do rovnováhy a potenie sa zmierni.

 

Prečo naše telo zadržiava vodu?

Na báze vody fungujú naše základné životné funkcie, orgány a enzymatické procesy v tele. K porušeniu rovnováhy v príjme a výdaji tekutín najviac prispieva strava, hormóny a stres. Zadržiavanie vody je kvôli hormonálnej nerovnováhe bežnej v tehotenstve, klimaktériu a pred menštruáciou. Ak vás problémy spojené s nadmerným zadržiavaním vody trápia aj mimo týchto období, spozornite a skúste odhaliť možnú príčinu zadržiavania vody.


Najčastejšie dôvody, prečo telo začne vodu zadržiavať:
 

 

​​​​​​​Nezdravá stravaNezdravá strava

Strava s vysokým obsahom soli, bieleho cukru a múky, prázdnych kalórií, umelých dochucovadiel a konzervantov jednoznačne vedie k narušeniu rovnováhy v tele, a teda aj k zadržiavaniu vody.

 

​​​​​​​Jedlá sůl jako zdroj sodíku

 

Nadmerný príjem sodíka

Pokiaľ máte v strave veľké množstvo sodíka, telo začne zadržiavať tekutiny. Bunky sa snažia vodou zriediť vysokú koncentráciu sodíkov a pri tomto procese dokážu svoj objem zväčšiť až 20-krát.

 

​​​​​​​Nedostatek pohybu

 


Nedostatok pohybu

K zadržiavaniu vody prispieva sedavé zamestnanie, alebo naopak celodenné státie.
Najzdravším pohybom je obyčajná chôdza. Ale treba chodiť svižne, často a pravidelne.

 

​​​​​​​Antikoncepce

 

Hormonálna antikoncepcia a dalšie lieky

Niektoré lieky môžu spôsobovať nadmerné zadržiavanie vody v tele.
Ide napríklad o antikoncepciu, antidepresíva, kortikosteroidy alebo lieky na vysoký krvný tlak.

 

​​​​​​​Pitný režimNedostatok tekutín

Na prvý pohľad sa môže tento dôvod zdať paradoxný, ale vlastne je úplne logický. Telo na nedostatočný príjem vody reaguje tak, že s vodou začne zaobchádzať úspornejšie, bude ju zadržiavať pre budúce prípady nedostatku.


Nedostatok draslíka

Tento minerál reguluje množstvo tekutín v tele. Draslík a sodík sa vzájomne ovplyvňujú. Zvýšenie príjmu draslíka spôsobí vylučovanie väčšieho množstva sodíka prostredníctvom moču.