Vyrábame skutočne udržateľné obaly

Poznáte to. Stojíte v supermarkete pred regálom a premýšľate, čo je lepšie. Bio-paradajky balená vo fólii, alebo nebalená paradajky z konvenčného poľnohospodárstva? Alebo snáď konzervované paradajky? Nakupovať udržateľné výrobky nie je vôbec jednoduché.

My sa s udržateľnosťou stretávame tiež. Je lepšia prísada do kúpeľa v sklenenej fľaštičke, alebo v plaste? Sklo je síce udržateľné, ale čím je fľaša väčšia, tým je ťažšia a tým viac CO2 unikne pri preprave do ovzdušia. Plast je síce ľahký, ale veľkú časť plastového odpadu nemožno znovu využiť a končí na skládkach alebo v spaľovniach.
Cez všetky úskalia sme sa na cestu udržateľnosti vydali. A zdá sa, že úspešne, pretože pravidelne získavame certifikát Green Brands. Na svojej púti ale pokračujeme ďalej.

 

 

Naším ultimátnym cieľom je úplne skoncovať s plastom. A tak sme si vytvorili plán.

 

• Od roku 2021 budeme na výrobu obalov používať papier bez čerstvých drevených vlákien.
• Do roku 2023 chceme plastové obaly vyrábať len z recyklovaného plastu. Navyše pracujeme na zavedenie certifikovaného obehového systému pre efektívnejšie využívanie recyklovaných plastov.
• Do roku 2025 chceme všetky plasty, teda aj tie recyklované, úplne nahradiť udržateľnými alternatívami.

 

Príklady udržateľných obalov
Čo sme už dosiahli

Udržateľnosť máme v krvi a hrala u nás dôležitú úlohu už v čase, keď ju nikto iný vo svete neriešil. Naša pracovná skupina Udržateľnosť už od roku 2010 navrhuje opatrenia týkajúce sa výroby, dopravy aj balenie. Počas posledných rokov sme preto významne obmedzili negatívny vplyv našich obalov na životné prostredie.
Zamysleli sme sa napríklad nad hmotnosťou našich 100ml sklenených fľaštičiek - a v roku 2007 ju znížili o 9 gramov. Zdá sa to málo? Sklenené fľaštičky patrí k obalom, ktoré používame najčastejšie. U vtedajších 6 miliónov kusov ročne to znamenalo zníženie emisií CO2 o 35 ton. Každý rok.

 

Šetríme obalový materiál

Sklenené fľaštičky sú však len jedným z príkladov nášho snaženia.
Na zníženie hmotnosti a množstva pracujeme pri všetkých obalových materiálov. Aj preto sme v roku 2020 spotrebovali o 305 ton menej obalov ako za rovnaké obdobie v roku 2018.

Sociálna udržateľnosť

Veľa sa o nej hovorí, často sa na ňu zabúda. Udržateľnosť sa netýka len ekologických a ekonomických záujmov. Má tiež spoločenskú rovinu.
Pri výrobe darčekových obalov alebo pri prebaľovaní preto využívame pracovníkov z miestnych sociálnych zariadení - napríklad zo spoločnosti Mainfränkische Werkstätte. Prispievame tak k tomu, aby osoby s telesným alebo kombinovaným postihnutím nielen získali prácu, ale tiež aby vykonávali činnosti prispôsobené ich možnostiam a potrebám.

Mohlo by vás zaujímať