Ako na suchú pokožku po sprchovaní

Hovorí sa, že čistota je pol zdravia. Ak by sme vychádzali z frekvencie, s akou sa väčšina ľudí sprchuje, potom by naša generácia mala byť najzdravšie v histórii. Niektorí stojí pod sprchou viac ako raz denne a ich túžba po čistote nepozná hraníc. Je ale časté sprchovanie zdravé aj pre pokožku tela?
Na túto otázku možno v zásade odpovedať krátko a stručne - nie. Ľudský pot a prirodzený maz zaisťujú, aby bola pokožka mäkká a hebká a aby sa darilo zdravým baktériám a hubám. Tento prirodzený kyselinovzdorný povlak navyše zamedzuje vnikaniu škodlivých mikroorganizmov do pokožky. Ale každá pokožka má svoje úplne zvláštne nároky a každý typ pokožky môže vysychať, ak sa človek zle sprchuje.

 

Sprchovanie so suchou pokožkou

Sprchovanie je škodlivé práve pre suchú pokožku. Voda a ošetrujúce prípravky ju zbavujú dôležitého mazu vytváraného organizmom a práve ten nemôže nahradiť žiadne telové mlieko ani telová voda. Ak je suchá pokožka aj vaším problémom, siahejte predovšetkým po sprchových krémoch a géloch s neutrálnou hodnotou pH (medzi pH 5 s pH 7), ktoré pokožke uberajú výrazne menej mazu než bežné sprchovacie gély. Rozhodne sa vyhnite umývania tela šampónom (2 v 1) a tuhým mydlom. Oba produkty silno odmasťujú, a na suchej pokožke tak spôsobujú viac škody ako úžitku. Peeling nevykonávajte častejšie ako raz do mesiaca.


Tip: Nesprchujte sa každý deň, nesprchujte sa dlhšie ako 3 minúty a v akomkoľvek ročnom období sa sprchujte len vlažnou vodou. V lete sa vyhýbajte studenej sprche a pre ochladenie organizmu voľte skôr Kneippove polievanie kolien.

 

Sprchovanie s citlivou pokožkou

Citlivá pokožka je voči sprchovaniu ešte chúlostivejšia ako pokožka suchá. Aby ste zabránili podráždeniu kože ako je pálenie, svrbenie alebo začervenanie, vyberajte podobné výrobky ako v prípade suchej pokožky. Vhodným doplnkom sú ošetrujúce produkty ako sprchové balzamy s nízkym obsahom tenzidov a farbív, aromatických alebo konzervačných látok. Peelingy sú tabu a sprchová voda musí byť bezpodmienečne vlažná, pretože horúca voda poškodzuje ochranný film vytváraný na pokožke.

Tip: osprchovanie pokožku opatrne osušte mäkkým uterákom - silné trenie pokožke škodí.

 

Sprchovanie s mastnou pokožkou

Ak máte pokožku skôr mastnú, môžete sa sprchovať v častejších intervaloch, pretože vaše telo rýchlo nahradí odobraté kožné lipidy. Aj ľudia s týmto typom pokožky si ale môžu porušiť ochranný kyselinovzdorný povlak. Preto by ste mali vsadiť skôr na jemné sprchové gély, ktoré pokožku nepoškodzujú, ale šetrne čistia.


Tip: Aj keď sa sprchujete každý deň, vyhnite sa namydlený od hlavy až k päte.

 

Informácie popisované v tomto príspevku nie sú nevyhnutne prevoditeľné na naše výrobky Kneipp®. Doplnky stravy Kneipp®, kozmetika a ďalšie výrobky Kneipp® treba používať výhradne podľa ich indikácie alebo účelu.