Tipy pre kúpeľ alebo ako sa kúpať, aby ste z vane dostali maximum

Načerpajte hlboké kúpeľové vedomosti

 

Kúpanie je zdravé a prospieva telu aj duši. Ako sa ale vlastne správne vykonáva a čo by sa malo pred skokom do vane brať do úvahy? Tu nájdete zaujímavé fakty a užitočné tipy, vďaka ktorým budete profitovať z blahodárneho účinku kúpeľa.
 

Kedy je správny čas na kúpeľ?

Na správnom čase záleží: aby sme efektívne využili uvoľňujúci účinok kúpeľa, ponúka sa ako najvhodnejšia doba večer okolo 21. hodiny, krátko pred ukladaním sa na spánok. Kúpeľ unavuje, a preto výborne pripraví na nočný pokoj. Chladný kúpeľ naopak osvieži a rozprúdi krvný obeh. Primerane tomu by sa mala voliť aj denná doba, napríklad počas dopoludnia alebo popoludní.

 

Horúca, vlažná alebo studená?

Aká by mala byť teplota vody na kúpanie? Kto sa chce osviežiť a povzbudiť krvný obeh, volí chladný kúpeľ. Teplota vody by ale nemala klesnúť pod 15 stupňov Celzia. V prípade studeného kúpeľa je nutné prísne dodržať krátku dobu aplikácie. Na rozprúdenie krvného obehu stačí niekoľko sekúnd. Kto sa v studenej kúpe príliš dlho, riskuje podchladenie.

Voda na kúpanie by nemala byť príliš horúca

Teplý kúpeľ slúži v prvom rade na uvoľnenie. V tomto prípade sa odporúča teplota vody 36-38 stupňov Celzia. Teplejšia by voda na kúpanie byť nemala: príliš vysoká teplota môže zaťažovať srdcovú a obehovú sústavu. Pokožka okrem toho stráca tým viac vlhkosti, čím je voda teplejšia. V prípade teplého kúpeľa sa odporúča doba kúpania 15–20 minút.

 

Ako často a ako dlho?

Kúpeľovi sa človek musí venovať minimálne päť minút, aby vôbec profitoval z uvoľňujúceho a blahodárneho účinku kúpeľa. Naopak, príliš dlhá doba kúpania môže zaťažovať krvný obeh a vysušovať pokožku. Kúpeľ by preto nemal trvať dlhšie ako 20 minút. A ako často? Odporúča sa jeden až dva kúpele za týždeň.

Malý tip pre priaznivcov chladného kúpeľa: kto sa rád kúpe v studenej, mal by sa vo vode zdržiavať iba niekoľko sekúnd a potom sa poriadne zahriať. Tak do toho: šup do vane!

 

Kúpeľ v tehotenstve?

Kúpanie počas tehotenstva budí v mnohých ženách strach. Bojí sa, aby bábätko nezaťažovali av najhoršom prípade neohrozili jeho zdravie. Obavy sú však bezdôvodné: aj počas tehotenstva je vhodné sa kúpať. Už preto, že kúpanie je pre nenarodené dieťa práve tak uvoľňujúce ako pre nastávajúcu mamičku. Treba však dodržať dve dôležité veci.

Na správnej teplote vody záleží
Teplota vody na kúpanie by nemala byť príliš vysoká. Voda musí byť teplá, ale nie horúca, v žiadnom prípade nie viac ako 38 stupňov Celzia. Ak by bola teplota vyššia, mohla by vyvolať predčasné sťahy maternice. Okrem toho je teplom zaťažovaný beztak už intenzívne namáhaný krvný obeh, čomu je nutné sa práve v tehotenstve vyvarovať. Ideálne by budúca mamička nemala byť počas kúpania v byte sama.

Doba trvania kúpeľa: krátka, ale účinná
Aj pre dobu trvania kúpeľa platí: kvalita namiesto kvantity. Kúpeľ by nemal trvať dlhšie ako 15 minút. Aj tu je dôvodom namáhaný krvný obeh. Ak trvá kúpeľ dlhšie, hrozí nebezpečenstvo, že pri opúšťaní vane poklesne krvný tlak príliš rýchlo. Dôsledok: krvný obeh skolabuje. Preto z vane vyliezajte radšej pomaly a dajte telu čas, aby si zvyklo na chladnejšiu teplotu v miestnosti.

 

Ingrediencia do kúpeľa: menej je viac

Viac neznamená nutne lepšie - to platí aj pre prísadu do kúpeľa. Na otázku po ideálnom dávkovaní prísady do kúpeľa neexistuje univerzálna odpoveď. A to z mnohých dôvodov. Kúpacie vane sú rôzne veľké a pojmú rôzne množstvá vody, tiež sa líšia dávkovanie kúpeľových olejov, kúpeľových solí atď. Kto chce mať istotu, mal by sa riadiť návodom na obale výrobku, kde sú obvykle uvedené odporúčania pre stolitrovú kúpaciu vaňu. Spravidla sa dávkovanie pohybuje medzi 10 a 50 ml.

 

Správne Kneippovanie: celková kúpeľ vs. trojštvrťového kúpeľa 

Rozdiel spočíva v množstve: pri celkovom kúpeli siaha voda až po krk, v prípade trojštvrťového kúpeľa po hrudník. Tieto dva typy sa líšia v intenzite stimulácie organizmu. Pri celkovom kúpeli je väčší, celé telo profituje z tlaku vody a uvoľní sa. Intenzita stimulácie je pri trojštvrťovom kúpeli menšia, čo však môže byť tiež výhodou: pretože pri trojštvrťovom kúpeli voda pokrýva menšiu časť tela, je možná dlhšia doba pobytu.

 

Kúpeľ navodzuje šťastie

Koupel nepřináší pouze očistu – ale také štěstí! Neboť co je krásnějšího, než na pár minut uniknout hektickému všednímu dni nebo osobnímu stresu a ponořit se zase jednou do vany?
Koupel dokáže mnoho. Uvolnit či vzpružit, šetrně povzbudit krevní oběh nebo podpořit látkovou výměnu. A to nejlepší: člověk se po koupeli cítí jako znovuzrozený.

Wellness pre šťastie

Ktoré ďalšie dôvody však hovoria v prospech toho, aby sme si na seba častejšie urobili trochu času a dopriali si úžasný kúpeľ? Tu je náš rebríček:

1. Kúpeľ pomáha relaxovať.
2. Kúpeľ slúži na odbúravanie stresu.
3. Kúpeľ prospieva dobrému spánku.
4. Kúpeľ uvoľňuje natiahnuté svaly.
5. Kúpeľ posilňuje imunitný systém.

 

Je kúpanie ženskou záležitosťou? Nie , páni!

Možno ste niekedy počuli: „Vaňa, tá je pre dievčatá.“ Je to ale predsudok, ktorý už patrí minulosti. Stále viac mužov pre seba objavuje blahodarnú silu uvoľňujúcich kúpeľov.

Podľa štatistík si 19 percent mužov minimálne raz za týždeň urobí čas na bohatý kúpeľ. U žien je tento podiel ale stále zreteľne vyšší: dobrých 32 percent žien sa minimálne raz za týždeň kúpe vo vani. Trend je ale zreteľný: muži sa kúpu radi!
Vyladené pre jeho potreby
S tým, že obľuba kúpania vo vani u mužov rastie, súvisí ešte jedna vec. Na trhu pribúda produktov do kúpeľa určených špeciálne mužskej populácii. Zatiaľ čo muži pred niekoľkými rokmi ešte museli siahnuť po kúpeľových prísadách s domnelo ženskými vôňami ako levanduľa alebo ruža, v súčasnosti sa môžu nechať rozmaznávať aj trpkými kúpeľovými esenciami. Chladivá mäta, cédrové drevo alebo citrónová tráva sú len niekoľkými príkladmi produktov, ktoré sú vyladené špeciálne pre jeho potreby.