Zimné kúpanie - objavte skryté kúzlo otužovania a chladnej vody

Ak sa blížia teploty k bodu mrazu, otužilci nemajú státie! Či pri Vltave alebo pri miestnom rybníku – od severu k juhu sa každým rokom schádzajú najpohodovejší a najotrlejší vodomilový Čech, aby pri spoločnom kúpeli pokorili ľadový živel. Zimné kúpanie nie je len srandou, ale môže byť dokonca prospešné pre zdravie. Ako presne?

​​​​​​​

Čo sa deje v tele pri otužovaní

Otužovanie znamená kúpeľ pri teplote vody okolo bodu mrazu, pričom sa vstupuje do vody po hrudníku. Náhlym pôsobením chladu je naše telo vystavené silnému tepelnému dráždeniu. Na to reaguje rýchlou produkciou tepla, aby udržalo telesnú teplotu v norme. Pritom sa opäť rozširujú cievy, ktoré sa po prudkom ochladení narýchlo stiahli. Krv tak môže cirkulovať rýchlejšie a stabilizuje sa krvný obeh.

 

 

 

​​​​​​​​​​​​​Pravideľné zimné kúpanie môže stimulovať imunitný systém

Pravidelné zimné kúpanie môže posilňovať imunitný systém a chrániť pred infekciami. Na extrémne nízke teploty reaguje telo aj tým, že vyplavuje cenné látky ako adrenalín, endorfíny a protizápalové kortikoidy. Po telesnej námahe sa tak telo mnohokrát dokáže rýchlejšie regenerovať. Okrem toho je aplikácia chladnej vody spájaná so zvýšením telesného výkonu. Nie náhodou sú preto ľadové kúpele vítané najmä u vrcholových športovcov a po tréningu patria už takmer k rutine. Navyše zlepšené prekrvenie po kúpeli v chladnej vode, ktoré zaisťuje zosilnený vnem tepla, pociťujú mnohí ako veľmi príjemné.

 

​​​​​​​​​​​​

Otužujte sa krátko!

Vo vode sa zdržujte iba niekoľko sekúnd alebo minút, inak riskujete svoje zdravie. Navyše je dobré sa vopred dobre zahriať – či už pohybom alebo silným odevom. Tým sa znižuje riziko podchladenia na minimum. To isté platí pre dobu po kúpeli.

 

Odporúčame kúpanie v dvoch alebo v skupine, v prípade problémov vám môže pomôcť doprovod.

Varovanie: Ľudia so zdravotnými problémami by zimné kúpanie praktizovať nemali. To platí najmä pre ľudí s problémami krvného obehu. V prípade pochybností je potrebná konzultácia s lekárom.