Koľko vody si napustiť do vane a ako dlho by mala trvať správna kúpeľ

Ako najlepšie podporiť liečbu či regeneráciu organizmu než poriadnou dávkou odpočinku a relaxácie? Nemusíte pritom stráviť vo vani celý večer. Podľa poznatkov Sebastiana Kneippa je ideálnou dobou pre kúpeľ 15 až 20 minút. A napustiť vaňu až po okraj, alebo ich do troch štvrtín? Záleží na tom, ako sa cítite a čo očakávate.

Plná vaňa

Neradi robíte veci na polovicu? Tak to si určite radi vychutnáte i plnú vaňu. Doprajte si ju raz týždenne po dobu 15 až 20 minút a prispôsobte ju svojim potrebám. Napustite si vaňu vodou s teplotou 37-38 ° C tak, aby hladina siahala až po šiji. Pridajte kúpeľovú prísadu a dosiahnite tak maximálnu relaxácie (levanduľa alebo medovka), stimulujte krvný obeh (rozmarín) či odľahčite svalom a kĺbom (arnika).
Pre stabilizáciu kardiovaskulárneho systému môžete po kúpeli vykonať studený postrek kolien alebo krátku studenú sprchu celého tela.

Trojštvrtinová vaňa

Trojštvrtinová vaňa, na rozdiel od tej plnej, nedosahuje tak vysokého stimulačného efektu, ale zato menej zaťažuje krvný obeh a je tak príjemnejšie pre tých, ktoré trápia napríklad výkyvy krvného tlaku. Aj aplikácii trojštvrťovej vane je vhodné vykonávať raz týždenne po dobu 15 až 20 minút vo vode s teplotou 37-38 ° C, hladina by ale mala siahať maximálne po prsia.
varovanie:
Aplikácia vody touto metódou stimuluje najmä krvný obeh. Ak trpíte srdcovou chorobou, vykonávanie kúpeľom najprv konzultujte so svojím lekárom. Opatrní buďte aj v prípade, že trpíte kŕčovými žilami, zápalovým ochorením ako je reumatická artritída či nízkym krvným tlakom. V takom prípade buďte opatrní aj pri vystupovaní z vane.